W 1955 roku powstaje Przedsiębiorstwo Robót Elewacyjnych Budownictwa Miejskiego,
dzisiejszy Budopol-Poznań...
Budopol Poznań to firma z polskim kapitałem, która funkcjonuje na rynku już od ponad 65 lat. Przedsiębiorstwo powstało w 1955 roku i od tego czasu zrealizowało kilkaset inwestycji krajowych i zagranicznych. Z zadowoleniem i satysfakcją odnotowujemy doświadczenia zdobyte przy realizacji tak skomplikowanych obiektów jak: szpitale w Lesznie, Pile, Legnicy, Warszawie i Poznaniu. Uczestniczyliśmy także w rozbudowie Kliniki Okulistycznej w Hradec Kralowe w Czechach, Hotelu w Rydze oraz Zespołu Gastronomicznego w Talinie. W latach 80–tych, przedsiębiorstwo zrealizowało wiele bloków na osiedlach mieszkaniowych, między innymi w Środzie Wlkp., Szamotułach, Poznaniu, Wronkach i Wągrowcu. W tym czasie powstawał również Instytut Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego oraz najwyższy budynek w Poznaniu, czyli Biblioteka dla Akademii Ekonomicznej przy ul. Kościuszki - na zdjęciu obok widać montaż iglicy budynku.
Przez ponad 65 lat funkcjonowania wybudowaliśmy wiele różnych obiektów, których nie sposób wymienić, lecz każdy z nich zapisał się w historii firmy i stanowi jej chlubną wizytówkę...
22 Edycja rankingu najbardziej dynamicznych małych i średnich firm uhonorowała "BUDOPOL - POZNAŃ" Gazelą Biznesu 2021 potwierdzając tym samym przynależność firmy do elitarnego klubu Gazel Biznesu grona najdynamiczniej rozwijających się firm.
Otrzymane w ostatnim czasie wyróżnienia (m.in. Towarzystwa Hipolita Cegielskiego) są potwierdzeniem przywiązania firmy do miasta Poznań i odpowiedzialności za jego rozwój.
„Budopol Poznań” może się pochwalić również własnym medalem, który od kilku lat otrzymują osoby szczególnie zasłużone w rozwój przedsiębiorstwa. Po raz pierwszy medale wręczono z okazji 60-lecia istnienia.
Przez cały okres działalności przedsiębiorstwo stawia nacisk na rzetelną współpracę z uczestnikami procesu budowlanego, w tym z podwykonawcami – dowodem na to są przyznane firmie certyfikaty, m.in. „Złoty Płatnik”.
1955
Poznańskie Przedsiębiorstwo
Robót Elewacyjnych
28 grudnia 1954 roku zarządzeniem Ministra Budownictwa Miast i Osiedli powołano z dniem 1 stycznia 1955 roku Przedsiębiorstwo Robót Elewacyjnych Budownictwa Miejskiego - Poznań. “Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest prowadzenie robót budowlanych w zakresie elewacji i sztukatorstwa oraz działów pomocniczych dla potrzeb produkcji podstawowej.” W latach pięćdziesiątych zrealizowane zostały m.in.: renowacje elewacji i prace sztukatorskie na kamienicach starego rynku oraz śródmieścia Poznania, renowacja fasady oraz wnętrz Pałacu Działyńskich, gmachu głównego Biblioteki Raczyńskich oraz budynku Arkadii w Poznaniu. Do zadań przedsiębiorstwa należało również wykonywanie elewacji na budowanych blokach w większości osiedli mieszkaniowych oraz nowo powstających budynkach użyteczności publicznej w Poznaniu i nie tylko. W latach 1955-1964 realizowano budowy na terenie pięciu województw zachodniej Polski - włączając Pomorze i Dolny Śląsk.
Dnia 1 lipca 1958 roku weszło w życie zarządzenie ministra zmieniające nazwę jednostki na Poznańskie Przedsiębiorstwo Robót Elewacyjnych. Zakres działalności nie zmienił się. Przedsiębiorstwo przeniosło siedzibę z ul. Marcelińskiej na ulicę Woźną 11 w Poznaniu. W 1965 roku z okazji 10-lecia działalności w kronikach PPRE odnotowano wyliczenie wykonania prac:
2 797 000 m2 tynków zewnętrznych,
380 000 m2 tynków wewnętrznych,
i kilkaset wnętrz wykończonych pracami sztukatorskimi.
> Pałac Działyńskich, Stary Rynek, lata 50.
1971
Poznańskie Przedsiębiorstwo
Budowlane nr 5
W 1971 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy i zadań postawionych przed przedsiębiorstwem. 1 września 1971 roku funkcjonowało już Poznańskie Przedsiębiorstwo Budowlane nr 5. Od tego momentu przedmiotem działań było: wykonywanie robót budowlano-montażowych w zakresie budownictwa mieszkaniowego i ogólnego oraz związanych z tym robót sanitarnych, elektrycznych i elewacyjnych. Przedsiębiorstwo rozpoczęło także produkcję materiałów budowlanych. Nowa siedziba PPB nr 5 mieściła się przy ul. Strzeleckiej 2/6 w Poznaniu. W latach 70. Przedsiębiorstwo realizowało wiele obiektów na terenie Wielkopolski: osiedla, szkoły, hale sportowe, pawilony handlowe, szpitale; w takich miastach jak: Luboń, Środa Wielkopolska, Szamotuły, Wronki, Międzychód, Poznań, Wągrowiec, Śrem, Pobiedziska oraz wielu innych miejscowościach zachodniej Polski.
Nazwa PPB nr 5 „Budopol” pojawiła się w kronikach po raz pierwszy w 1977 roku. W tym samym roku rozpoczęto prace ziemne przy fundamentach mającego powstać najwyższego budynku w mieście, czyli gmachu Akademii Ekonomicznej. Przedsiębiorstwo uczestniczyło w realizacji: Domów Towarowych Alfa przy ul. Święty Marcin, hali widowiskowo-sportowej „Arena”, budynków Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przykładowe realizowane w tym czasie obiekty jako generalny wykonawca to: budynek mieszkalny przy ul. Głogowskiej 99 w Poznaniu, budynek mieszkalny przy ul. Grochowskiej 49a, szpital przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu (przebudowa i rozbudowa), pawilony handlowe przy ul. Marcelińskiej.
> Hala widowiskowo-sportowa „Arena”, Poznań, lata 70.
1979
Przedsiębiorstwo Budowy
Obiektów Użyteczności Publicznej
BUDOPOL-Poznań
Począwszy od 1 lipca 1979 roku „Budopol-Poznań” został generalnym wykonawcą obiektów użyteczności publicznej, a w szczególności: szpitali, obiektów szkolnictwa wyższego, nauki i kultury – co pozostaje specjalizacją firmy do dnia dzisiejszego... Przełomowy rok 1979 to także zapoczątkowanie prac budowlanych w wielu miejscach na teranie całego kraju. „Budopol” uczestniczył w odbudowie warszawskiej Rotundy PKO po katastrofie związanej z wybuchem gazu. Rozpoczęto także budowę szpitala wojewódzkiego w Pile oraz szpitali w Legnicy, Lesznie i Poznaniu (przy ul. Szwajcarskiej).
W latach 80. Powstał pierwszy budynek UAM na Morasku, zrealizowano akademik Politechniki Poznańskiej przy ul. Kórnickiej. „Budopol” zagościł także na dłużej w stolicy, biorąc udział w wielu budowach, były to m.in.: Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, Wojewódzki Szpital Bródnowski, Instytut Kardiologii w Aninie, a także prace przy budynkach Sejmu. Warto wymienić także realizacje firmy poza granicami kraju:
- zespół hotelowy w Kijowie (Ukraina),
- hotel w Rydze (Łotwa),
- zespół restauracyjny w Tallinie (Estonia),
- ambasada Polski w Moskwie (Rosja),
- klinika okulistyczna w Hradec Kralove (Czechy).
- prace renowacyjne w Pałacu Sanssouci w Poczdamie (Niemcy).
Zmiana ustroju i czasy wolnego rynku w latach 90. nie spowodowały likwidacji firmy. Wykwalifikowana załoga nadal realizowała liczne inwestycje, były to m.in. Bank PKO w Pile (1992) oraz Państwowa Akademia Nauk przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu (1993).
> Szpital Wojewódzki, Legnica, lata 80.
1997
Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe
BUDOPOL-POZNAŃ
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę z o.o., zmieniono również nazwę na: Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „BUDOPOL-POZNAŃ”. Liczne inwestycje z tego okresu (oraz późniejsze) można zobaczyć w zakładce: realizacje
W 2004 roku powołany został nowy zarząd firmy (Stanisław Kruk – prezes zarządu, Jerzy Polaszewski – wiceprezes zarządu), pod którego kierownictwem przeprowadzono w następnych latach kolejne inwestycje, m.in. roboty budowlane wraz z instalacjami na Oddziale Onkologii Klinicznej dla Wielkopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy przy ul. Szamarzewskiego, Centrum Medycznej Informacji Naukowej w Poznaniu w zakresie zamknięcia obiektu wraz z wykonaniem instalacji i elewacji dla Akademii Medycznej. Realizowaliśmy budynki mieszkalne w Witkowie k. Gniezna, w Poznaniu przy ul. Dojazd dla Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, osiedle "Nowe Piotrowo" na Głuszynie, zmodernizowaliśmy budynek mieszkalny szpitala w Ludwikowie. Ciekawą inwestycją mieszkaniową był remont zespołu budynków mieszkalnych przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu. Wybudowaliśmy także obiekty przemysłowe: halę produkcyjną w Chomęcicach, hurtownię HDMB Maszewiski, terminal kontenerowy w Gądkach, kilka budynków dla firmy AQUANET i nowoczesną remizę OSP na poznańskiej Głuszynie; biurowce dla firm: PROMAG, Zakładów Usługowych Zachód oraz Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji. Prowadziliśmy modernizację jednostek organizacyjnych Centrum Pulmunologii i Tarakochirurgi w Poznaniu, rozbudowę szpitala im. Franciszka Raszei, Centrum Medycznego HCP, Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera. Dla Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań – Stare Miasto zrealizowaliśmy budowę Oddziału Zakaźnego przy ul. Majakowskiego w Poznaniu. Wybudowaliśmy nowe skrzydło szpitala w Rawiczu zawierające blok operacyjny i OIOM. Kolejnym ważnym obszarem działalności w ostatnich latach są budynki naukowe, oświatowe i sportowe, zrealizowaliśmy m.in.: Instytut Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne, Poznański Park Technologiczny, halę sportową w Pleszewie oraz hale dla Zespołu Szkół Urszulańskich i Piątkowskiej Szkoły Społecznej, Centrum Edukacyjne Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego, szkołę podstawową w Dopiewie, salę gimnastyczną z pomieszczeniami dydaktycznymi w Konarzewie oraz domy dziecka przy ul. Sarmackiej i Pamiątkowej w Poznaniu.
W roku 2018 wieloletnią działalność na rzecz firmy zakończył wiceprezes Jerzy Polaszewski, jego następcą został Łukasz Kawczyński.
Ostatnie prowadzone inwestycje dotyczą obszaru polityki społecznej i kultury, są to m.in.: budowa Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu, modernizacja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz budowa nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.
> Centrum Medycznej Informacji Naukowej , Poznań, 2007
Najnowsze
Firma kładzie szczególny nacisk na dobre relacje pracowników. Przez kilkadziesiąt lat działalności powstały koła, klub
i związki zrzeszające pracowników, a dzisiaj częściej wspierające ich pasje. Są to między innymi:
Budopol-Poznań
Running Team
Polski Związek Wędkarski,
koło „Budopol-Poznań”
Polski Związek Inżynierów i Techników
Budownictwa, koło „Budopol-Poznań”